- Українська назва: Сіра гниль
- Російська назва: Серая гниль
- Латинська назва: Botrytis cinerea
- Збудник: Гриб з класу дейтероміцети, лат. назва – Botrytis cinerea
- Пік активності:
Симптоми: Характерною ознакою ураження збудником сірої гнилі є попелясто-сірий наліт міцелію, який являє собою конідіальне спороношення гриба. Утворюється наліт на уражених тканинах за умов вологої і прохолодної погоди.
Уражує суцвіття, ягоди, пагони, листя. Ягоди покриваються пишним сірим нальотом, вони буріють, розм’якшуються. На смак ягоди стають кислими, з запахом цвілі. Пагони та листки теж вкриваються сірим нальотом і швидко загнивають. Сіра гниль уражує також визрілі пагони. Кора їх стає жовтувато – білою, на ній утворюються добре помітні чорні склероції гриба.
Економічний ефект: Найбільш відчутний збиток сіра гниль завдає при ранньому ураженні винограду в період дозрівання ягід. Таке ураження перешкоджає достиганню і веде до, так званої «оцтової гнилі». У червоних сортів винограду розвиток гриба призводить до руйнування червоного пігменту в шкірці ягід, внаслідок чого стає неможливим отримання врожаю для виробництва високоякісних червоних вин. Якщо ураження сірою гниллю виникає у білих сортів винограду в період повної стиглості, це частково позначається на підвищенні щільності сусла. При несвоєчасному проведенні захисних заходів хвороба може знищити 100% врожаю.
Джерелами інфекції є уражене насіння, листя, рослинні рештки та ґрунт.
Для боротьби з сірою гниллю проводять комплекс агротехнічних заходів: своєчасне обламування, підв’язування та чеканка пагонів. Зменшення норм внесення азотних та збільшення норм фосфорних та калійних добрив сприяє підвищенню стійкості рослин до хвороби.
Ретельна боротьба з шкідниками та хворобами, які створюють ворота для проникнення збудника сірої гниллі, послаблює розвиток хвороби.
Максимальна кратність обробок проти сірої гнилі – чотири.
Першу обробку проводять спеціалізованим фунгіцидом Флінт Стар після опадання ковпачків; другу обробку проводять перед змиканням ягід в гроні, препаратом Колліс, Кантус; третю – на початку дозрівання, препаратом Скала, Топсін М; четверту – перед збиранням врожаю препаратом Світч, Хорус, дотримуючись регламенту застосування.
Умови для розвитку: збудник хвороби розвивається при температурах від 5 до 30°C. Спори проростають при високій вологості. Ягоди уражуються найсильніше при частих змінах дощових і засушливих днів. Навесні при підвищенні температури до 12°C і високій вологості склероції у вигляді яких зимує гриб проростають, спори грибка розносяться вітром заражуючи здорові рослини. Основною умовою масового зараження рослин є наявність поранень, нанесених градом, шкідником або механічних при виконанні робіт з догляду за виноградними кущами.