- Українська назва: Біла гниль
- Російська назва: Белая гниль
- Латинська назва:
- Збудник: Sclerotinia libertiana (-Sclerotinia sclerotiorum).
- Пік активності:
Хвороба проявляється біля основи стебла, проте вогнища ураження можна спостерігати не лише в прикореневій частині стебла, але і вище, в місцях розгалужень.
В результаті хвороби уражуються стебло, плоди.
На ослаблених частинах коренеплодів особливо там, де є ранки, під впливом гриба тканини розкладаються, ослизнюються.
Хвороба згодом спричиняє засихання стебла і в’ялість плодів, які покриваються густим білим нальотом – грибницею. В подальшому вона розростається, повстю покриває плоди, місцями ущільнюється, скручуючись спочатку в білі, а потім в чорніючі тверді утворення – склероції гриба.
В кінцевому випадку при утворенні склероцій гриба на поверхні грибниці виділяється рідина у вигляді блискучих крапель. Склероції тривалий час зберігають життєздатність, як на поверхні, так і в глибоких шарах ґрунту. Зазвичай, при зберіганні плодів біла гниль з’являється вогнищами. Грибниця дуже швидко переходить з хворих коренеплодів на сусідні здорові.
Економічний ефект
Недобір урожаю може сягати 30-50 %. Раннє ураження хворобою веде до загибелі листя і втрат врожаю. Пізнє також спричиняє величезні втрати продукції під час зберігання.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку – висока вологість повітря. Біла гниль інтенсивно розвивається в сховищах з високою вологістю повітря. Температура не має особливого значення, тому що збудник здатен розвиватися в широких межах від 0 до 30 С. Оптимальні умови складаються при поєднанні високої відносної вологості повітря 90-100 % і температури 15…22 С.
Влітку, в період активного росту плодів, ураження буває рідко, якщо воно і відбудеться, то гниль розвивається повільно. Після збирання, коли плоди будуть знаходитися в періоді спокою, гриб швидко розповсюджується по м’якоті плоду. Плоди зів’ялі, переохолодженні, несвоєчасно зібрані (недозрілими чи перезрілими) уражуються білою гниллю особливо сильно. Підсилює розвиток гнилі і висока температура в сховищі. Як було наголошено вище, гриб не вимогливий до температури (він може розвиватися навіть при температурі, близькій до 0 С), але за 15…20С він розвивається швидше. Плоди за таких умов, витрачаючи запас речовин на посилене дихання, стають більш сприйнятливими до гнилі. За висаджування хворих коренеплодів на полі вони швидко згнивають, а насіннєві кущі, що розвиваються з них швидко випадають, іноді на самому початку відростання.
Профілактика
Створення оптимального режиму зберігання (температура 1…2 0С, відносна вологість повітря 85-90 %). Перебирання плодів, видалення гнилих і засипання місць сумішшю піску з вапном або крейдою. Знищення рослинних залишків.
Сівозміни
Дотримання правильної сівозміни. Впродовж декількох років підбирати такі попередники, які б не уражувалися білою гниллю.
Агротехнічні
Підвищення лежкості плодів високою агротехнікою:
- оптимальні строки посіву культур;
- своєчасне збирання плодів.
Постійно обстежувати посіви й мати вірогідну інформацію щодо фітосанітарного стану посівів.