- Українська назва: Кокомікоз
- Російська назва: Коккомикоз
- Латинська назва: Коккомикоз
- Збудник: Coccomyces hiemalis Higg
- Пік активності:
Кокомікоз проявляється між жилками на верхній стороні листка кісточкових культур у вигляді невеликої плями відмираючої тканини різного кольору. Ця пляма швидко збільшується в розмірі, забарвлення її змінюється від коричневого до пурпурового, відмирання іде від центру до поверхні. Плями мають неправильну форму або круглу і можуть розповсюджуватися по всій поверхні листка.
В результаті хвороби уражуються листки.
Хвороба згодом спричиняє злиття плям, що призводить до ураження великої площі листків. Поява численних плям на листку зазвичай супроводжується його пожовтінням і опаданням.
В кінцевому випадку плями можуть відділятися від здорової тканини, випадати і залишати на листку круглі дірки. Поява плями на верхній стороні листка зазвичай супроводжується скупченням рожевих спор гриба на нижній стороні його. Виходячи з маленького отвору в листку, ці скупчення спор можуть приймати більш менш стовбчасту форму, після вивітрювання і висихання вони бувають напівкулеподібної форми. Цього скупчення спор може зовсім і не сформуватися або ж його важко буває виявити в випадку тривалої засухи або якщо гриб знищений фунгіцидом.
Ураження збудником хвороби плодоніжки і плоду буває рідко і його важко виявити. Такі плями зазвичай дрібні, коричневого кольору і не мають скупчення спор.
За сильного розвитку хвороби в липні і серпні передчасно засихає й обпадає 60-80% листків.Якщо боротьба з хворобою не проводилась, то дерева втрачають листки до збору урожаю і в результаті знімають плоди низької якості і непривабливого світло-червоного кольору.
Економічний ефект
Ранній листопад негативно впливає і на розвиток однорічних саджанців, що виявляється у зменшенні діаметра штамба на 17,4 % та висоти рослин на 21,4%. Це позначається на якості товарних саджанців, унаслідок чого втрати продукції розсадника складають 42 %.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку
Як і інші грибкові хвороби, кокомікоз стрімко поширюється в теплу (з температурою повітря 18-23 °С), вітряну і дощову погоду. Як правило, це відбувається в весняно-літній період.
Спори грибка зимують на опалих листках та інших рослинних рештках, а також в тріщинах кори. Особливо багато спор залишається в камеді.
Профілактика
Найнадійніша міра профілактики - вирощування сортів кісточкових культур, стійких до кокомікозу.
Для попередження хвороби важливо правильно доглядати за садом, вчасно лікувати дерева, збирати і спалювати листки та суху траву. Варто брати до уваги, що спори грибка легко розносяться за допомогою вітру, тому недостатньо навести порядок тільки під плодовими деревами, а решту залишати як є. Місця (в тому числі сусідські) ділянки теж повинні бути прибрані.
Агротехнічні
Проти хвороби ефективним є заорювання опалих листків восени. Ранньою весною перекопування ґрунту в саду. Правильна і своєчасна обрізка дерев і формування не загущеної крони.
Важливим чинником протидії інфекції є внесення добрив, а також полив, адже міцні і здорові дерева не так піддаються ураженню.