- Українська назва: Борошниста роса
- Російська назва: Мучнистая роса
- Латинська назва: Erysiphales
- Збудник: Erysiphe communis (Wallr.) f. sp.solani-lycopersici Jacz., Leveillula taurica (Lev.) G. Arnaud..
- Пік активності:
Борошниста роса - грибкове захворювання рослин, що викликається мікроскопічними ектопаразитичними грибами з порядку ерізіфових або мучнисторосяних (Erysiphales). Міцелій борошнисто-білого кольору розвивається на листках, надземних частинах пагонів, іноді на плодах на початку літа.
Хвороба проявляється у вигляді осередків білого нальоту, схожого на борошнистий порошок. Leveillula taurica (Lev.) G. Arnaud утворює спочатку на верхній стороні листків плями, забарвлені в тони від світло-зелених до яскраво-жовтих.
В результаті хвороби уражуються листки, черешки, плодоніжки, чашолистки, стебла.
Хвороба згодом спричиняє утворення ніжного, білуватого, пилоподібного нальоту вже з нижньої сторони листків. З плином часу на нальоті утворюються темні клейстотеції.
В ідеальних умовах для розвитку патогена борошнистий наліт утворюється з обох сторін листка. Згодом уражені ділянки некротизуются, що призводить до повної втрати листка. У деяких випадках патоген призводить до втрати всіх листків і розвитку плодів зменшених розмірів, покритих сонячними опіками.
За ураження Erysiphe communis (Wallr.) F. sp. solani-lycopersici Jacz (= E. cichoracearum) первинні ознаки пошкодження аналогічні попереднім, а борошнистий, пухкий наліт відразу розвивається з обох сторін листкової пластинки, на черешках і стеблах.
В кінцевому випадку інтенсивний розвиток патогенів може привести до відмирання спочатку листків, а пізніше і всієї рослини.
Економічний ефект
Борошниста роса томатів призводить до зниження продуктивності рослин. Овочеві культури родини гарбузових, які страждають від борошнистої роси дуже часто втрачають в урожаї 50 %, знижується і якість плодів.
Важливо знати
Умови навколишнього середовища, сприятливі для розвитку
Інтенсивний розвиток хвороби спостерігається у другій половині літнього сезону, при відносно низькій вологості і високій температурі повітря. Патоген утворює конідіальну і сумчасту стадії. В таких умовах тургор рослин знижений, що знижує і їх стійкість до впливу патогенів. За рясних опадів або в умовах рясного поливу шляхом дощування борошниста роса будь-яких типів розвивається рідко і значного збитку не завдає. Сприятлива температура для розвитку патогену + 20 °C- + 25 °C.
Профілактика
Насамперед, необхідно прорідити кущі рослин, посаджених занадто близько, це робиться для того, щоб крізь зарості вільно проходило повітря.
Поливати рослини треба так, щоб вода потрапляла на землю в області кореня, а не на листки, останні не повинні весь час бути вологими. Опалі листки потрібно видаляти, так як вони є ідеальним місцем для поширення спор грибка.
Сівозміни
Варто дотримуватися сівозміни. Чергування культур краще складати на 3-5 років. Тобто після збору врожаю помідорів з ділянки, їх можна висаджувати на попереднє місце не менш, ніж через три роки.
Агротехнічні
Необхідно знищувати уражені рослинні залишки; сівбу виконувати в оптимальні строки; дотримуватися режиму поливу; вирощувати толерантні сорти і гібриди.
В умовах закритого ґрунту, щоб захистити рослини від хвороби необхідно знищувати бур’яни навколо парників і теплиць. Проводити дезінфекцію культиваційних приміщень. Дотримуватися перериву між осіннім і зимово-весняним культурооборотами не менше трьох тижнів. В період вирощування огірка підтримувати в теплицях оптимальні для рослин режими вологості повітря і ґрунту. Не допускати поливів холодною водою. Виключити можливість різких коливань температури і повітря.
За появи перших ознак хвороби рослини обприскують фунгіцидами Альфа-Стандарт, Фенікс, Фенікс Дуо
Назва хвороби “борошниста роса” відображає опис симптомів зараження, загальних для різних видів недосконалих грибів, наприклад: